Litovel na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Litovel
Domů - Portál LitovelKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Litovle, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Špraněk

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Špraněk

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Špraněk
Národní přírodní rezervace Špraněk
Národní přírodní rezervace Špraněk
Národní přírodní rezervace Špraněk
Národní přírodní rezervace Špraněk
Národní přírodní rezervace Špraněk

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Špraněk

Schránka:
Přidej do schránky.

Národní přírodní rezervace Špraněk byla vyhlášena v roce 1949, nachází se jihozápadně od Javoříčka a její současná rozloha je 28,7 ha. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk s útvary krasového původu a rozsáhlým systémem bohatě zdobených jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou. Nadmořská výška se pohybuje od 388 m do 539 m n.m. (vrch Špraněk).

Jedná se o území typicky vyvinutého krasu, ve kterém se vyskytují ponory, škrapy, závrty, skalní brána, propast a rozsáhlá jeskynní soustava. Bradlo devonských vápenců vyčnívá z okolního území, které je budované nadložními kulmskými břidlicemi a drobami.

Převážnou část rezervace pokrývají lesy. Nejrozšířenějším typem jsou vápnomilné bučiny, v jejichž podrostu najdeme ostřici prstnatou (Carex digitata), okrotici bílou (Cephalanthera damasonium), svídu krvavou (Cornus sanguinea), svízel lesní (Galium sylvaticum), břečťan popínavý (Hedera helix) a další. Ve stromovém patře převládá buk lesní (Fagus sylvatica). Vedle květnatých bučin jsou v území rozšířeny i suťové a roklinové lesy, kde najdeme z dřevin mimo buku také javor mléč (Acer platanoides), j. klen (Acer pseudoplatanus), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) a lípu velkolistou (Tilia platyphyllos). Částečně jsou zde zastoupeny i květnaté dubohabrové lesy, pro něž jsou typické habr obecný (Carpinus betulus), konvalinka vonná (Convallaria majalis), hrachor jarní (Lathyrus vernus) a prvosenka jarní (Primula veris). Květenu stěn skalního masivu tvoří druhy skalních štěrbin a stinných bazických skal, mj. puchýřník křehký (Cystopteris fragilis) nebo pěchava vápnomilná (Sesleria caerulea).

Jeskyně jsou největším zimovištěm letounů v České republice, zejména kriticky ohroženého vrápence malého. Dále zde zimují Kriticky ohrožení netopýr brvitý, n. černý, n. velký, silně ohrožení n. vodní, n. ušatý a další. Mezi nejzajímavější druhy měkkýšů patří bohatá populace zdobenky tečkované, druhu z jihovýchodních Alp, žijí tu i zrnovka žebernatá, žitovka obilná, skelnička průzračná, kuželovka skalní a další.

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel tok Špraněk. Jeskyně má krásnou krápníkovou výzdobu, jejíž bohatost vyniká zejména ve dvou prostorách – Suťovém dómu a Dómu gigantů, který patří k našim největším prostorám s nejbohatší krápníkovou výzdobou. Podstatná část jeskynních prostor byla objevena již v roce 1938. Další partie pak byly objevovány především v padesátých letech. V současné době jsou známy přibližně 4 km chodeb, z nichž 788 m je zpřístupněno veřejnosti. Území je zdrojem četných paleontologických nálezů.

Chráněným územím vedou značené turistické trasy a byla zde obnovena i naučná stezka. Skalní brána pod Zkamenělým zámkem je největším útvarem svého druhu na Moravě. NPR Špraněk je v rámci připravované soustavy Natura 2000 součástí návrhu Evropsky významné lokality Špraněk.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE ŠPRANĚK
784 01  LITOVEL

telefon:+420 585 344 156
fax:+420 585 344 156 8

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°44'8,16"; E17°1'16,68"
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Špraněk
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku černou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1050

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Litovel
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena